LNX2V123MSEH is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
12000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LNX2V123MSEH
DigiKey Part Number
493-9117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNX2V123MSEH
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
29.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40.74 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
7.598" (193.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C