LNX2L472MSEJ
DigiKey Part Number
493-9195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNX2L472MSEJ
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 550V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
14.5 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.811" (173.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C