LNU2H272MSEH is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
2700 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNU2H272MSEH
DigiKey Part Number
493-6749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2H272MSEH
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
9.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.44 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C