LNU2H122MSEG is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
1200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNU2H122MSEG
DigiKey Part Number
493-6781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2H122MSEG
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
5.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.98 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.268" (83.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C