LNU2G562MSEH
DigiKey Part Number
493-13802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2G562MSEH
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
5600 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
17.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.94 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C