LNU2G472MTEG is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 7
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNU2G472MTEG
DigiKey Part Number
LNU2G472MTEG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2G472MTEG
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.54 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C