LNU2G332MSEH
DigiKey Part Number
493-13796-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNU2G332MSEH
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
13.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18.34 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.071" (78.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C