LNT2V562MSEG is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5600 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNT2V562MSEG
DigiKey Part Number
493-7826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT2V562MSEG
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
22.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
31.78 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.811" (173.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C