LNT1K153MSE
DigiKey Part Number
493-8970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT1K153MSE
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SCREW
Detailed Description
15000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.36 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C