LNT1J153MSEB is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 51
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNT1J153MSEB
DigiKey Part Number
LNT1J153MSEB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT1J153MSEB
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SCREW
Detailed Description
15000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
5.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.85 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.268" (83.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C