LNT1H334MSE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
330000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LNT1H334MSE
DigiKey Part Number
493-8955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNT1H334MSE
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 50V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LNT1H334MSE Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
24.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
27.945 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
8.780" (223.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C