LNR2C333MSEB is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 12
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNR2C333MSEB
DigiKey Part Number
LNR2C333MSEB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNR2C333MSEB
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 160V SCREW
Detailed Description
33000 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.04 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C