LNR1V334MSE
DigiKey Part Number
493-7815-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNR1V334MSE
Description
CAP ALUM 330000UF 20% 35V SCREW
Detailed Description
330000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
24.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
28.52 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.630" (143.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C