LNR1K473MSEN is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 33
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNR1K473MSEN
DigiKey Part Number
LNR1K473MSEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNR1K473MSEN
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Detailed Description
47000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
12.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
14.605 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C