LNR1C474MSEB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNR1C474MSEB
DigiKey Part Number
LNR1C474MSEB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNR1C474MSEB
Description
CAP ALUM 470000UF 20% 16V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
30.5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
35.075 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.843" (123.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C