LNK2V682MSEHBN is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
LNK2V682MSEHBN
DigiKey Part Number
LNK2V682MSEHBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNK2V682MSEHBN
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
6800 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.6 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.646" (118.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C