LNK2H152MSEFBB is available for purchase but is not normally stocked.
LNK2H152MSEFBB
DigiKey Part Number
LNK2H152MSEFBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNK2H152MSEFBB
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Detailed Description
1500 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
7.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.22 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.236" (133.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C