LNK2G102MSEF
DigiKey Part Number
493-8842-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNK2G102MSEF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C