LNC2W682MTEH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNC2W682MTEH
DigiKey Part Number
LNC2W682MTEH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2W682MTEH
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
23.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
33.32 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.827" (148.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C