LNC2W182MTEG is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 55
LNC2W182MTEG
DigiKey Part Number
LNC2W182MTEG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2W182MTEG
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
1800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
11.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.66 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.874" (73.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C