LNC2W182MSEFBN is available for purchase but is not normally stocked.
LNC2W182MSEFBN
DigiKey Part Number
LNC2W182MSEFBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2W182MSEFBN
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
11.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C