LNC2V152MSEFBN is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 143
LNC2V152MSEFBN
DigiKey Part Number
LNC2V152MSEFBN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNC2V152MSEFBN
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
1500 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
9.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
13.02 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.677" (68.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C