LLS2W221MELB
DigiKey Part Number
493-2611-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2W221MELB
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LLS2W221MELB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.64 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.3452 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C