LKS1V123MESC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
12000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKS1V123MESC
DigiKey Part Number
LKS1V123MESC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKS1V123MESC
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LKS1V123MESC Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C