LKS1K392MESB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 70
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 310
3900 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKS1K392MESB
DigiKey Part Number
LKS1K392MESB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKS1K392MESB
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKS1K392MESB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.3 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C