LKS1J472MESZ
DigiKey Part Number
LKS1J472MESZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKS1J472MESZ
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LKS1J472MESZ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C