LKS1E123MESZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 297
Datasheet
TDK
In Stock: 1.600
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 547
12000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKS1E123MESZ
DigiKey Part Number
LKS1E123MESZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKS1E123MESZ
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKS1E123MESZ Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.65 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C