LKG2A472MESCAK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 596
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 162
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.996
TDK
In Stock: 100
Chemi-Con
In Stock: 197
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
4700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG2A472MESCAK
DigiKey Part Number
LKG2A472MESCAK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG2A472MESCAK
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKG2A472MESCAK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.5 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C