LKG2A153MKZS
DigiKey Part Number
LKG2A153MKZS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG2A153MKZS
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SLD LU
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LKG2A153MKZS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
11.3 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.992" Dia (76.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C