LKG2A103MKNF
DigiKey Part Number
LKG2A103MKNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG2A103MKNF
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SLD LU
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 1000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LKG2A103MKNF Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C