LKG1V183MESCAK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 351
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.331
Datasheet
In Stock: 48
TDK
In Stock: 0
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
18000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG1V183MESCAK
DigiKey Part Number
LKG1V183MESCAK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1V183MESCAK
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKG1V183MESCAK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.15 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C