LKG1V122MESYCK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG1V122MESYCK
DigiKey Part Number
LKG1V122MESYCK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1V122MESYCK
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LKG1V122MESYCK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C