LKG1J332MESABK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4.194
Datasheet
3300 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG1J332MESABK
DigiKey Part Number
LKG1J332MESABK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1J332MESABK
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LKG1J332MESABK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C