LKG1J102MESYCK
DigiKey Part Number
LKG1J102MESYCK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1J102MESYCK
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LKG1J102MESYCK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C