LGU1K392MELB
DigiKey Part Number
493-8465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1K392MELB
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP TH
Detailed Description
3900 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU1K392MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.588 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C