LGR2G471MELC50
DigiKey Part Number
493-7905-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGR2G471MELC50
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGR2G471MELC50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.002 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C