LGR2E821MELC40
DigiKey Part Number
493-7868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGR2E821MELC40
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGR2E821MELC40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C