GYC1E560MCQ1GS
DigiKey Part Number
GYC1E560MCQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
GYC1E560MCQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYC1E560MCQ1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C