GYB1H101MCQ1GS
DigiKey Part Number
493-17896-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-17896-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17896-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYB1H101MCQ1GS
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GYB1H101MCQ1GS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C