Image for EEC2D206HQABDK14 is not available
EEC2D206HQABDK14
DigiKey Part Number
EEC2D206HQABDK1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEC2D206HQABDK14
Description
CAP FILM
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 200V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.555" (39.50mm)
Tolerance
-5%, +10%
Termination
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage Rating - AC
200V