XP19M66080S408
DigiKey Part Number
3372-XP19M66080S408TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
TGS
Manufacturer Product Number
XP19M66080S408
Description
CRYSTAL 19.6608MHZ 30ppm, 8pF 2
Customer Reference
Detailed Description
19.6608 MHz ±30ppm Crystal 8pF 70 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
19.6608 MHz
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm