UZ475M035HCHTA
DigiKey Part Number
3372-UZ475M035HCHTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
UZ475M035HCHTA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1.65 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C