UZ227M025HFKTA
DigiKey Part Number
3372-UZ227M025HFKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
UZ227M025HFKTA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Impedance
160 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C