UZ227M010HEJTA
DigiKey Part Number
3372-UZ227M010HEJTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
UZ227M010HEJTA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Impedance
320 mOhms
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C