UZ108M6V3HFKTA
DigiKey Part Number
3372-UZ108M6V3HFKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
UZ108M6V3HFKTA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
160 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C