UT476M025HEHTA
DigiKey Part Number
3372-UT476M025HEHTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
UT476M025HEHTA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
49 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C