UT335M063HDHTA
DigiKey Part Number
3372-UT335M063HDHTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
UT335M063HDHTA
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
14 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C