UE336M100HGKTA
DigiKey Part Number
3372-UE336M100HGKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
UE336M100HGKTA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
700 mOhms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C