SMBJ58CA
DigiKey Part Number
3372-SMBJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
MDD
Manufacturer Product Number
SMBJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V