RF02N8R0C500NI
DigiKey Part Number
3372-RF02N8R0C500NITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
RF02N8R0C500NI
Description
Cap. SMD,0402,NP0,8.0pF,0.25pF,5
Customer Reference
Detailed Description
8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)